Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Jodłowniku.

  • 22 maja 2015

262_0Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek, którego celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodowego bibliotekarza.

Tegoroczne hasło „Wybieram biblioteką” ma zwrócić uwagę na atrakcyjność placówek bibliotecznych, które są instytucjami oferującymi możliwość rozwoju intelektualnego, odgrywają rolę szczególną w dziedzinie nauki, kultury i edukacji , są miejscem do spędzenia wolnego czasu.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Biblioteka Publiczna w Jodłowniku zorganizowała zajęcia edukacyjne, lekcje biblioteczne i wycieczki do biblioteki.

7 maja Biblioteka Publiczna gościła przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Szczyrzycu. W tym dniu dzieci zwiedzały Strażnicę w Jodłowniku oraz Bibliotekę Publiczną. W nawiązaniu do tematu wycieczki Bibliotekarka Pani Asia przedstawiła dzieciom książki o tematyce strażackiej, i przeczytała książeczkę pt. „Wóz strażacki Jacka”.

Propagowanie czytelnictwa i rozbudzanie pasji do czytania to główny priorytet pracy bibliotekarza. Dlatego Biblioteka Publiczna zorganizowała w dniu 7 maja lekcję biblioteczną dla uczniów Kl. IV Szkoły Podstawowej w Jodłowniku pt. „Literatura dziecięca – nowości wydawnicze”. Uczniowie zapoznali się z nowościami literatury, które obecnie ukazują się na rynku księgarskim zdobywając popularność wśród dzieci. Zajęcia tego typu utrwalają u dzieci nawyk kontaktu z książką, zapoznają z literaturą dziecięcą, rozwijają pamięć i wyobraźnię.

13 maja uczniowie Kl. I-III Zespołu Szkół w Sadku-Kostrzy wraz z wychowawcami odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Jodłowniku. W tym dniu uczniowie rozegrali mecz na Orliku, zwiedzili Centrum Informacji Turystycznej, „stary” Kościół w Jodłowniku oraz Bibliotekę Publiczną.

14 maja Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci kl. O Oddziału Przedszkolnego w Jodłowniku wraz z wychowawczynią Panią Lucyną Kalicką. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, omówienie zasad korzystania z niej oraz rozbudzenie zainteresowania książką. Dzieci dowiedziały się jaką drogę musi przebyć książka, aby można było ją wypożyczyć oraz jak należy szanować książki. Uczniowie poznali bibliotekę, dział książek dla dzieci oraz popularnonaukowy. Dzięki kontaktom z książką dzieci rozwijają wyobraźnię, poznają pozytywne wartości i budują więzi emocjonalne.