Historia Biblioteki Publicznej w Krasnem-Lasocicach

Biblioteka Publiczna w Krasnem-Lasocicach jako placówka ryczałtowa powstała w 1958 roku pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna. Mieściła się w budynku prywatnym pod nr 92, którego właścicielem był p. Emil Gocal. Pełnił on jednocześnie funkcję kierownika placówki. Z zawodu był agronomem, pełnił też wiele funkcji społecznych. Prowadził bibliotekę do końca 1963 r. Do biblioteki należał też punkt biblioteczny w Słupi. W 1963 roku biblioteka otrzymała nowy lokal usytuowany na drugim piętrze domu wiejskiego, zwanego Remizą Straży, gdzie zajmuje dwa pomieszczenia. W nowym lokalu kierowniczką placówki została nauczycielka p. Janina Legutko, która prowadziła bibliotekę w latach 1964-1977.

W 1974 roku zlikwidowano Gromadzki Rady i powstały Gminy. W związku z tym Biblioteka w Krasnem-Lasocicach została Filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Jodłowniku.

W 1977 p. Janina Legutko odeszła na emeryturę a bibliotekę przejęła jej siostra, również nauczycielka, p. Bogusława Legutko, która pracowała do końca września 1991 roku. Od 1 października tego roku do końca stycznia 1997 bibliotekę prowadziła p. Zofia Śliwa, była kierowniczka Gminnego Ośrodka Kultury w Jodłowniku.

Od 1 lutego 1997 r. do dnia dzisiejszego bibliotekę prowadzi p. Barbara Kutaj, córka jej pierwszego kierownika p. Emila Gocala.