Uff jak gorąco! Puff jak gorąco! Uff jak gorąco!

  • 26 maja 2013

„Wesoła Lokomotywa” Juliana Tuwima ruszyła w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jodłowniku!!!!!!

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w dniu 13 maja w naszej Bibliotece gościliśmy uczniów kl. 0 i kl. I Szkoły Podstawowej w Jodłowniku wraz z wychowawcami na lekcji bibliotecznej poświęconej twórczości Juliana Tuwima. Rok 2013 został ogłoszony Rokiem wielkiego poety, znanego jako autora znakomitych wierszy dla dzieci.

Na początku spotkania dzieciom przybliżona została postać Juliana Tuwima oraz jego twórczość. Następnie po wysłuchaniu i obejrzeniu wiersza „Lokomotywa” w wykonaniu Piotra Fronczewskiego, z uśmiechem na twarzy i dobrym humorem dzieci podzielone na grupy ochoczo zajęły się tworzeniem lokomotywy i kolorowaniem wagonów zgodnie z treścią wiersza. I w taki sposób z naszej biblioteki pojechała w świat lokomotywa z wagonami pełnych bananów, fortepianów i armat – a tych wagonów było chyba ….”ze czterdzieści”.

Wagonikowa zabawa wyczerpała naszych maluchów. Podczas krótkiego wypoczynku dzieci w skupieniu wysłuchały wierszy „Okulary”, „Słoń Trąbalski” i „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Czytane wiersze choć długie wywołały u naszych słuchaczy wiele radosnej ekspresji i stanowiły znakomity temat do wspólnej literackiej zabawy. Tytułowe rozsypanki wyrazowe, dopasowania tytułów wierszy czy łamigłówki labiryntowe nie stanowił żadnej trudności dla naszych gości.

Na koniec wspólnej wyprawy w świat poezji Pana Tuwima dzieci utworzyły lokomotywę i w rytm piosenki Ryszarda Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka” ruszyły krętymi ścieżkami pomiędzy bibliotecznymi regałami by dojechać do stacji „Cukierkowo” , na której otrzymały cukierkowe paliwo, by ruszyć w dalszą trasę.