Stroiki wielkanocne

  • 16 kwietnia 2011

IMG_0646-610x340Święta Wielkanocne to najradośniejsze, najbardziej wiosenne i pachnące święta. To najwspanialsza okazja by móc wykonywać wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Dnia 14.04.2011r. w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasnem-Lasocicach odbył się finał IX Gminnego Konkursu Plastycznego pt.: „Stroiki wielkanocne”, którego organizatorem był Wójt Gminy Jodłownik oraz Biblioteka Publiczna Gminy Jodłownik wraz z Filią w Krasnem-Lasocicach. Konkurs Skierowany został do wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej Gminy.

Miejscowa świetlica stała się galerią prawdziwej sztuki ludowej, z którą obcować mogli uczestnicy, zaproszeni goście oraz społeczność lokalna podziwiająca kunszt artystyczny wykonawców.

Tematyka od wielu lat wzbudza wielkie zainteresowanie, którego efektem są piękne, bardzo starannie wykonane rodzinne stroiki. Do oceny prac powołane zostało specjalne jury, które miało w tym roku trudne zadanie wyboru tych najpiękniejszych. Prezentowane stroiki odznaczały się bogactwem symboliki wielkanocnej, różnorodnością wykorzystanych materiałów i technik, oryginalnością realizowanej tematyki oraz fantazją i pomysłowością – spełniając wszystkie kryteria wskazane w Regulaminie Konkursu.

Podsumowanie konkursu uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej w Krasnem-Lasocicach. Pod kierunkiem pedagogów – pani Stanisławy Piechnik i pani Elżbiety Juszkiewicz – uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny przybliżający historię, tradycje i obrzędy Świąt Wielkiej Nocy. Oprawę muzyczną przygotowała pani Małgorzata Świątko.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczył gospodarz gminy Wójt Paweł Stawarz wraz z Przewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury oraz Haliną Matras – Dyrektorem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej.

Fundatorem nagród był Wójt Gminy oraz Rada Gminy Jodłownik.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom i rodzicom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i tak licznie wzięli udział w konkursie.